06 Şubat 2012 Pazartesi
TED GAZİANTEP KOLEJİ TAM BURSLULUK SINAVI STARTINI VERDİ…
Türk Eğitim Derneğince organize edilen Tam Eğitim Bursu sınavı startı Şahinbey İlköğretim Okulunda verildi. Tam Eğitim Bursu sınavıyla ilgili ilköğretim okullarında tanıtıcı, bilgilendirici çalışmaları ekip arkadaşlarıyla yürüten TED Gaziantep Koleji Müdürü Hasan Büyükçerçi sınav startını Şahinbey İlköğretim Okulunda başlattı.

Konuyla ilgili bilgi veren Büyükçerçi, Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğünün 05.01.2012 tarih ve 100/242 sayılı yazısıyla sınav izninin alındığını ve sınavın Türkiye genelinde yapıldığını belirtti. Her yıl Gaziantep’te yaklaşık 2000 öğrencinin bu sınava girdiğini ve sınavı kazanan öğrencileri ev ziyaretleri yaparak durumlarının tespit edildiğini ve burslu okumayı hak edenlerin kaydını aldıklarını duyurdu.

Kahramanmaraş, Kilis,Adıyaman ve Şanlıurfa’da öğrenim gören öğrencilerinde bu sınava TED Gaziantep Kolejinde girdiğini belirten Hasan Büyükçerçi, “Eğitim için el ele, tek yürek tek meşale” kampanyasına herkesin destek vermesi gerektiğini belirtti. Gaziantep’teki tüm resmi ve özel kurumlara, belediyelere, meslek odalarına, dernek, sendika ve yaygın-örgün eğitim kurumlarına, üniversitelere burslulukla ilgili bilgilendirme yazısı gönderdiklerini ve 2.dönemin başlamasıyla basın, TV ve kurum ziyaretleriyle sınavı tanıtacaklarını belirten Büyükçerçi, “Bu sınava sadece koşulları taşıyan öğrencilerin yönlendirilmesini, ekonomik durumu iyi olanların sınavı kazansa bile burs verilmeyeceğini belirtti.

Türk Eğitim Derneği’nin ana tüzüğü gereği ve sivil toplum kuruluşu olması nedeniyle sosyal sorumluluk anlayışından hareketle, kuruluşundan itibaren maddi olanakları kısıtlı ve başarılı öğrencilere burs vermektedir. Derneğin kuruluşundan bu yana yaklaşık 47.000 öğrenciye burs verilmiştir.

Burslar “Destekleme Bursu, Tam Destek bursu ve Tam Eğitim Bursu” olmak üzere üçe ayrılmaktadır. En kapsamlısı Tam Eğitim Bursu’dur.

Tam Eğitim Bursu, 2003–2004 öğretim yılından itibaren uygulanan, başarılı ancak maddi olanakları yetersiz öğrencilerin öğrenimlerine TED okullarında devam etmelerine yönelik bir burstur. Burs almayı hak eden öğrencilerin “öğrenim ücreti, ulaşım ücreti, yemek ücreti, kitap-kırtasiye ücreti ve cep harçlıkları karşılanmaktadır. İlköğretim 2.kademe ve lise düzeyinde başlatılan burslar, öğrencilerin üniversite öğrenimlerinin sonuna kadar devam etmektedir.

TED 2012 Tam Eğitim Bursu Sınavı 7 Nisan 2012 Cumartesi günü TED Gaziantep Kolejinde yapılacaktır.

Sınav başvuruları 9 Ocak - 9 Mart 2012 tarihleri arasında www.ted.org.tr ve www.turkegitimdernegi.org.tr adresine online olarak yapılacaktır.

Sınav başvurularının 9 Ocak–9 Mart 2012 tarihleri www.ted.org.tr adresine online olarak yapılacağını belirten TED Gaziantep Koleji Müdürü Hasan Büyükçerçi sınava girecek öğrencilerde şu koşulların arandığını söyledi.

•T.C Vatandaşı olması,

•5,6,7,8 ve 9.sınıfa devam ediyor olması,

•Öğrencinin en son bitirdiği sınıfa ait yıl sonu karnesiyle not ortalamasının 85-100 aralığında olması,

•Ailenin aylık toplam gelirinin en fazla 1500-2000 TL aralığında olması,

•Bu yıl başvuruda 8 ve 9.sınıf adaylarının SBS puanı da sorulacaktır.

•Türk Eğitim Derneğine bağlı okullarda öğrenimini sürdüren öğrenciler bu sınava alınmayacaktır.
Pencereyi Kapat